مسافرِ کوچولو 

خانه
آرشيو

پست الكترونيك


neda farsi


نویسندگان
neda farsi
 

آرشیو من
دی ۸٩
خرداد ۸٩
شهریور ۸۸
تیر ۸۸
شهریور ۸٧
خرداد ۸٧
اردیبهشت ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
دی ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
مهر ۸٦
شهریور ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦
دی ۸٥
آذر ۸٥
آبان ۸٥
مهر ۸٥
شهریور ۸٥
امرداد ۸٥
تیر ۸٥
خرداد ۸٥
اردیبهشت ۸٥
فروردین ۸٥
اسفند ۸٤
بهمن ۸٤
دی ۸٤
آذر ۸٤
شهریور ۸٤
تیر ۸٤
اردیبهشت ۸٤
بهمن ۸۳
آذر ۸۳
مهر ۸۳
شهریور ۸۳
امرداد ۸۳
تیر ۸۳
خرداد ۸۳
 

temp-designer

 

 

پنجشنبه ۳۱ فروردین ،۱۳۸٥

تلاش

 

book

امروز روز پرواز است
اگر چه نشسته اينجا
دراطاقک نیاز
لیک ذهن را پرواز دهم
اگر چه ندانم آن سرزمین کجاست؟

دل را به تعطیلات برم
به زیر خورشید تابان
بگذارم فریاد زند، بِدَوَد
بدور از قانون و مجازات زمان

روح را رها کنم تا چرخی زند
چه باک
اگر نگاه نامحرمی
هوس بر اندامش زند!

neda farsi

پيام هاي ديگران ()
پنجشنبه ٢٤ فروردین ،۱۳۸٥

نرگس

 

سلام دوس جون

شوخی نرگس نگر که پیش تو بشکفت
چشم دریده، ادب نگاه ندارد
حافظ

 داشتم دنبال مطلب آموزنده درمورد گل نرگس مي گشتم که يه داستان پيدا کردم و شروع کردم به خندنش خيلي برام جالب بود . براي همين صفحشو ميزارم اينجا اگه دوس داشتين شما هم بهش يه سر بزنيد ... حالا چرا نرگس !!! اين گل مال فصل پاييزه فصلي که من دوستش دارم و اين گل گلي يه که مامانم خيلي دوس داره در توصيف نرگس چي ميشه گفت نميدونم . فقط اينکه براي من نماده خاطرات و گذشته شيرين و تلخم هست پس اين گل زيبا را به تمام شما دوس جونام تقديم ميکنم به اميد اينکه با ديدنش لحظاتي در خود فرو بريد و به خاطراته گذشتتون يه نگاه بندازين

 عاشقانه های نرگس

narges

گياه نرگس از خانواده نرگسيان (Amaryllidaceae ) و تيره Narcissus مي باشد» نرگس گياهي دائمي و پيازدار مي باشد . پيازهاي آن درشت و داراي ورقه هاي فلسي يا مطبق است . به عبارت ديگر پياز آن مي تواند چندين سال متوالي گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهاي نرگس به رنگ سفيد ، زرد ، نارنجي ، کم پر و پُر پر هستند . برگهاي اين گياه از بن ريشه بصورت صاف يا شياردار بيرون مي آيند و در طول ساقه قرار ميگيرند.نرگس‌ها به اندازه‌هاي مختلف يافت مي‌شوند از گلهاي 5 اينچي روي ساقه‌‌هاي 2 فوتي گرفته تا گلهاي 5/0 اينچي روي ساقه 2 اينچي.

نرگس یا نارسیس، کلمه ای با ریشه ای یونانی می باشد که به معنی در خود فرو رفتن می باشد.
در روانشناسی به بیمارانی که یکی ازعلایمشون، در خود فرو رفتن زیاد باشه، نارسیسیسم گفته می شود، آدمهایی شدیدا خود شیفته و مغرور.

سه نوع نرگس داریم، یکی که نرگس زرد بزرگه، که بهش نرگس فرنگی( گلخونه ای می گویند)، بعد نرگس شیراز که عطر و ماندگاری خاص خودشو داره ودیگری نرگس شهلا که در شیراز حوالی کازرون پیدا میشه و در دهه اول اسفند تا 20 اسفند رشد می کنه و به نوعی پیام آور بهاره.


از جور و جفای فلک شعبده باز
شهزاده به ذلت و گداز بود به ناز
نرگس زبرهنگی سر افکنده به پیش
صد پیرهن از حریر پوشیده پیاز

 

 

neda farsi

پيام هاي ديگران ()
یکشنبه ۱۳ فروردین ،۱۳۸٥

سیزده‌به‌در

 

سیزده‌به‌در

 از جشن‌های مربوط به نوروز است در ایران باستان عدد "7" عددي مقدس و محترم است،"13" عدد نحس و نامباركي تلقي مي‌شود به همین دلیل مردم در این روز به دامن طبیعت پناه می‌برند.در نظر ایرانیان باستان سیزدهم هر ماه شمسی که تیر روز نامیده می‌‌شود مربوط به فرشتهً بزرگ و ارجمندی است که «تیر» نام دارد و در پهلوی آن را تیشتر می‌‌گویند. فرشتهً مقدس تیر در کیش مزدیستی مقام بلند و داستان شیرینی دارد. ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می‌‌رفتند و شادی می‌‌کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان میرسانیدند.

سبزه گره زدن

افسانهً آفرینش در ایران باستان و مسئلهً نخستین بشر و نخستین شاه و دانستن روایاتی دربارهً کیومرث حائز اهمیت زیادی است. در اوستا چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را اولین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است.مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند. در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایهً ازدواج خود را بنا نهادند. این مراسم را بویژه دختران و پسران دم بخت انجام میدادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می‌‌کنند و علف گره می‌‌زنند. این رسم از زمان کیانیان تقریباً متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است.

در فرهنگ اساطیر برای رسم های سیزده بدر، معنی های تمثیلی آورده : شادی و خنده در این روز به معنی فروریختن اندیشه‌های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، خوردن غذا در دشت نشانهً فدیه گوسفند بریان، به آب افکندن سبزه‌های تازه رسته - نشانه دادن هدیه به ایزد آب یا « ناهید » و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت و تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسلها، رسم مسابقه ها به ویژه اسب دوانی - یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشکسالی است.

 

 

 

neda farsi

پيام هاي ديگران ()
 

 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]