سیزده‌به‌در

سیزده‌به‌در

 از جشن‌های مربوط به نوروز است در ایران باستان عدد "7" عددي مقدس و محترم است،"13" عدد نحس و نامباركي تلقي مي‌شود به همین دلیل مردم در این روز به دامن طبیعت پناه می‌برند.در نظر ایرانیان باستان سیزدهم هر ماه شمسی که تیر روز نامیده می‌‌شود مربوط به فرشتهً بزرگ و ارجمندی است که «تیر» نام دارد و در پهلوی آن را تیشتر می‌‌گویند. فرشتهً مقدس تیر در کیش مزدیستی مقام بلند و داستان شیرینی دارد. ایرانیان قدیم پس از دوازده روز جشن گرفتن و شادی کردن که به یاد دوازده ماه سال است، روز سیزدهم نوروز را که روز فرخنده ایست به باغ و صحرا می‌‌رفتند و شادی می‌‌کردند و در حقیقت با این ترتیب رسمی بودن دورهً نوروز را به پایان میرسانیدند.

سبزه گره زدن

افسانهً آفرینش در ایران باستان و مسئلهً نخستین بشر و نخستین شاه و دانستن روایاتی دربارهً کیومرث حائز اهمیت زیادی است. در اوستا چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را اولین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است.مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند. در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایهً ازدواج خود را بنا نهادند. این مراسم را بویژه دختران و پسران دم بخت انجام میدادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می‌‌کنند و علف گره می‌‌زنند. این رسم از زمان کیانیان تقریباً متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است.

در فرهنگ اساطیر برای رسم های سیزده بدر، معنی های تمثیلی آورده : شادی و خنده در این روز به معنی فروریختن اندیشه‌های تیره و پلیدی، روبوسی نماد آشتی و به منزله تزکیه، خوردن غذا در دشت نشانهً فدیه گوسفند بریان، به آب افکندن سبزه‌های تازه رسته - نشانه دادن هدیه به ایزد آب یا « ناهید » و گره زدن سبزه برای باز شدن بخت و تمثیلی برای پیوند زن و مرد برای تسلسل نسلها، رسم مسابقه ها به ویژه اسب دوانی - یادآور کشمکش ایزد باران و دیو خشکسالی است.

 

 

 

/ 8 نظر / 10 بازدید
ramin

وبلاگ خود را رايگان تبليغ کنيد و سير ورود زياد بينندگان در وبلاگ خود را شاهد باشيد.براي ثبت لينک به آدرس روبه رو مراجعه کنيد. www.ramin.ir/links اگر مي خواهيد زيبا ترين وب سايت ايران را مشاهده کنيد به وب سايت روبه رو برويد: www.ramin.ir با سلام وعرض تبريک به مناسبت عيد نوروز.به اطلاع شما مي رساند که جامع ترين وب سايت فارسي زبان در زمينه ي خدمات اينترنتي رايگان شروع به کار کرد.آدرس اين وب سايت: http://www.ramin.ir است.اميدواريم بتوانيم خواسته هاي شما را بر آورده کنيم.لطفا اين سايت را به دوستانتان نيز معرفي کنيد. با تشکر-شرکت رامين رايانه/پيشرو در ايده هاي نو. ضمنا به وبلاگ هايي که سايت ما رو لينک مي کنند مزايايي تعلق خواهد گرفت.

آخرين ديه گو

سيزده به در شما هم مبارک باشه... اطلاعات جالبی بود... راستی اون لينک ريلهای موازی هم که برام گذاشته بودی بايد عرض کنم که متاسفانه با حرفت مخالفم...چون اونا به هم رسيدن ولی يه نقاش بی سليقه سعی کرده تا اونا رو از هم جدا کنه.. ولی موفق نشده...

sangesaboor

سلام مسافر کوچلو - اومدم يه سری بهت بزنم و نوشته های قشنگت بخونم

ارام

سلام نداجون- سال نو مبارک- امیدوارم که سالی سرشار ازسعادت وسلامت درپیش روداشته باشی. شادباشی.منو فراموش نکن .

ونوس

اگر غم را رها سازی بخواهد تا جهان گیرد بخواهد جاودانی را ز عشق عاشقان گیرد بخواهد شادمانی را اسیر خویشتن سازد بخواهد تا که خنده را از آن خندان لبان گیرد بخواهد تا جدا سازد ز یکدیگر پرستوها بخواهد تا که وحدت را از ایشان بی صدا گیرد بخواهد تا تماشاگر شود دوری و غربت را بخواهد تا به پا خیزد که خون از لاله ها ریزد

ونوس

دوست عزيز من هم امسال کلی سبزه گره زدم اميدوارم اثر کنه

حسین

سیزده بدرخیلی خوبه ولی مال ایرانی ها نیست۰۹۱۹۲۶۲۳۱۹۷